Özbeyoğlu Ailesi, Ankara'da dört kuşaktır lokantacılık yapmaktadır. Babadan oğula devrederek bugünlere gelen Kebap 49 geleneğinin temellerini İshak Bey atmıştır. Kurşunlu Camii arkasında köftecilik yapan İshak Bey, o dönemin aranılan lezzet ustası olarak anılmaktadır.

İshak Bey'in oğlu Hamza Bey de Hacıdoğan Mahallesi'ndeki, Suluhan'da pide fırını işleterek baba mesleğini sürdürmüştür. Esnaflığa ait ticari etik kurallar kadar kültürel değerlerin de korunduğu o dönemde, Suluhan'daki bu dükkân, geçim kaynağı olmanın ötesinde, ailenin genişleyerek büyüdüğü, hep birlikte sevinçli telaşların yaşandığı yıllara, acı tatlı anılara tanıklık etmiş ve 1976'ya kadar varlığını sürdürmüştür.

İshak Bey'in torunu, Hamza Bey'in oğlu Muzaffer Özbeyoğlu da diğer kardeşleri gibi ata mesleğini sürdürmüş, Suluhan'daki pide fırınını işletmeye devam ederken, 1960 yılında kadim dostu Sadrettin Özden ile beraber Sıhhiye'de Etibank'ın karşısında Cihan Sokak 1 Numarada, bir lokanta açmıştır. Bu lokantaya, mesleğe başladıkları tarihten yola çıkarak Kebap 49 adını vermişlerdir. Dolayısıyla, Kebap 49 adıyla birçok markaya esin kaynağı olmuştur.

Tarihler, adresler değişse de Kebap 49, Ankara'da lokantacılık alanında birçok ilke imza atmıştır. Örneğin Kebap 49, döneminin pide, ızgara köfte ve döner kebabın bir arada sunulduğu ilk restorandır.

Muzaffer Özbeyoğlu ile Sadrettin Özden'in beraberlik ve dostlukları hep sürmüş, 1982 yılında bu dükkân yıkılana kadar ortaklıkları devam etmiştir. Sadrettin Özden Kebabistan markasıyla sektördeki faaliyetlerini halen sürdürmektedir.

Muzaffer Özbeyoğlu, Kebap 49'u Ankara'da bir marka haline getirmiş ve 1972 yılında Necatibey Caddesi'nde, 1974 yılında Maltepe'de, 1982'de Kavaklıdere Bülten Sokak'ta birer şube daha açmıştır.

Aile mesleği, Muzaffer Bey'in oğlu Hamza ve Gültekin Özbeyoğlu kardeşler tarafından sürdürülmektedir. Kebap 49, bugün Necatibey Caddesi No:20 ve Bülten Sokak No:5'te mülkiyeti kendisine ait restoranları ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Kalite geleneği ve çağdaş hizmet anlayışıyla birlikte kendi standartlarını oluşturan Kebap 49, sadık müşteri grubuna kendi adına yakışır lezzetleri sunmaya devam etmektedir.


Mekan Özellikleri

Mekan Türü
Kebapçı
Restoran

Kebap - 49 İletişim ve Ulaşım Bilgileri

Restoran, Kebapçı
Ankara Cad.No:76 Pendik-Kartal

Web Sitesi İçin tıklayınız

Bu mekanı sitemizden bulduğunuzu söylemeyi unutmayınız. Sürpiz indirimler alabilirsiniz.

Kebap - 49 Yorumları

Değerlendirme Puanı:
3.0 / 5