Medeniyetler, ülkeler, imparatorlar, insanlar değişirken ve zaman yetişemediğimiz bir hızla akarken, 1001 Direk Sarnıcı 1600 yıldan fazladır aynı yerden gülümseyerek izliyor sanki önceden tahmin ettiği bu değişimleri…

İstanbul’un kültür ve sanat alanında özel bir yer tutmasını hedeflediğimiz Binbirdirek Sarnıcı, her günü ayrı yaşayan ve misafirlerine farklı alternatifler sunan bir şehir mekanı olarak misafirlerine kapılarını açıyor.


Mekan Özellikleri

Mutfak Çeşitleri
Dünya Mutfağı
Türk Mutfağı
Mekan Özellikleri
Catering
Özel Gün- Organizasyon-Parti
Restore Tarihi
Mekan Türü
Müze
Restoran

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 09:00–18:00
Salı: 09:00–18:00
Çarşamba: 09:00–18:00
Perşembe: 09:00–18:00
Cuma: 09:00–18:00
Cumartesi: 09:00–18:00
Pazar: Kapalı

1001 Direk Sarnıcı İletişim ve Ulaşım Bilgileri

Restoran
Binbirdirek Mahallesi İmran Öktem Sokak Sultanahmet / Fatih / İstanbul

Web Sitesi İçin tıklayınız Haritayı Görmek için tıklayınız

Bu mekanı sitemizden bulduğunuzu söylemeyi unutmayınız. Sürpiz indirimler alabilirsiniz.

1001 Direk Sarnıcı Yorumları

Değerlendirme Puanı:
3.0 / 5
5.0

20/03/2018
Güzel bir sarnıç, güler yüzlü personel. Tarihi 330'lu yıllara gidiyor...

5.0

23/01/2018
bizans su sarnıcı

5.0

15/12/2017
Yerebatan Sarayı denilen Bazalika Sarnıcı'ndan sonra İstanbul'un ikinci büyük su haznesi olan Binbirdirek Sarnıcı eski Bizans kaynaklarına göre 4. yüzyılda yapılmıştır. Bu kaynakların verdiği bilgilere göre İmparator I. Constantinus şehri yeniden kurduğunda Roma'dan bazı senato üyelerini buraya göçe zorlamıştı. Bunlardan Filoksenus (Philoxenus) Sarayı'nı, Hipodrom'un komşusu olarak yaptırmış ve sarayın su ihtiyacını karşılamak üzere de bu sarnıcı inşa ettirmiştir. Bizans döneminde şehrin topografyası hakkında bilgi veren kaynaklardan Patria Konstantinopoleos'a göre Filoksenus Sarnıcı, Constantinus Forumu'na komşu idi ve yanında Lausus Sarayı bulunuyordu. Bu forumun Çemberlitaş'ta olduğu hususunda şüphe yoktur. Lausus Sarayı'nın da aynı çevrede bulunduğu bilindiğine göre Binbirdirek Sarnıcı Filoksenus Sarayı'na en geniş ihtimalle de Lausus Sarayı'na ait olabilir. Türk dönemi başladığında bu sarnıçta su bulunmadığı tahmin edilmektedir.16. yüzyılda İstanbul'a gelen Alman seyyah R. Lubenau, sarnıçta ipek ipliği işleyenlerin çalıştıklarını bildirir. Halbuki 18. yüzyılda burada su olduğunu yazanlar da vardır. Osmanlı dönemi içinde Binbirdirek su haznesi üstünde bazı büyük konakların inşa edildikleri bilinir. Bunlardan biri Fazlı Paşa burada çok ihtişamlı bir saray inşa ettirmiş ve I. Ahmet'i burada misafir etmiştir. Saray 1660'ta Ayazmakapı yangınında yanmış, yerine yerine sonraları bir ahşap konak inşa edilmiş, defterdarlık konağı olarak da kullanılan bu bina da Hocapaşa yangınında yanmıştır. Bunlardan sonra Binbirdirek Sarnıcı üstü boş arsa olarak kalmış, yalnız üstündeki meydanda kurulan semt pazarının deposu olarak bir süre hizmet vermiştir.

1.0

05/12/2017
Böyle tarihi bir yer gazino olmuş tarihle hiç bir alakası yok bakımsız gidip üzülmeye değmez

5.0

01/09/2017
Roma döneminden itibaren özellikle Bizans döneminde su deposu olarak kullanılmış olan bu sarnıcı bu şekilde turizme kazandırmak oldukça güzel.. şimdilerde ise çok kapsamlı bir restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılıyor. Yeni hali ile eminim herkesin ilgi odağı olacak.