İzmir Rehberi

İZMİR

Ege denizinin koylarını içine alan İzmir çağdaş ve gelişmiş kentlerimizin başında gelmektedir.Konak,Bornova,Karşıyaka,Çeşme,Aliağa ve Bergama ilçelerinden bazılarıdır. Tarih ve kültür merkezi olmanın yanında Yeme-içme,eğlence,müzik ve dans... İşte İzmir

**İzmir'in en büyük ilçesi olan Konak'ın sınırları içinde yeralan Alsancak semtindeki Atatürk Caddesinin en kaliteli barları,Cumhuriyet Bulvarının en nezih cafeleriyle ve restoranlarıyla Alsancak’ın en popüler mekanları arasında yer almaktadır.Kültür,sanat,eğlence,ticaret merkezinin kalbidir.Meşhur sanat abidesi Saat kulesi burdadır.

**Karşıyaka’nın Yalı Caddesi en nezih restoranları ve şık barlarıyla karşınızda…Karşıyaka İzmir'in tarihsel zenginliğiyle turizim sektörünün potansiyelini oluşturmaktadır.Bostanlı ve Bayraklı semtlerinde bulunan iskeleler de cafe ve barlar...

**Çeşme tatil beldesi olduğu için eğlencenin merkezi olarak ilk sırada yer almaktadır.Çeşmede Alaçatının dar sokaklarına kurulan güzel restoranları ve Ilıcanın canlı performans sergileyen cafeleriyle ve Çeşme’nin sahip olduğu plajlarda en popüler discolar,en seçkin barlar,restoranlar yer almaktadır.Yazları dolup taşan eğlence mekanlarıyla Çeşme eşsiz bir yerdir.

**Bornova Osmanlı Döneminin son dönemlerinde zengin ailelerin yerleşim mekanı olduğu için konakların bu bölgede yoğunlaşmasının yanında üniversite semti olmasıyla eğlence mekanın kalbi olarak yer almaktadır.Semtte Fevzi Çakmak ve Süvari Caddesinin seçkin bar ve en gözde clubleri bulunmaktadır.

Üniversite kenti olmasıyla eğlence merkezleri cafe,bar,restoranlar çok fazladır.

**Balçova: Heyecan sevenler için bu ilçede yer alan Teleferik Tesislerinde yamaç paraşütü,özel tırmanma,spor etkinlikleri yapabilir;çay bahçelerinde güzel vakit geçirebilirsiniz.Termal tedaviler için kaplıcalara gidebilrisiniz.Yeşil dokusu bozulmadan ticaret merkei niteliğini sürdürmektedir.

**Foça: Ve Yenifoça  beldeleri turizimin önemli bir ekonomik sektörü haline gelmiştir.Aynı zamanda tarım ön planda olup balıkçılık ekonomik geliridir.
Phokaia Antik kenti burada bulunmaktadır.

**Bergama :Neredeyse tamamı antik kent olan Bergama "Sarp Kayalık" anlamına gelmektedir.Kent içerisinde;Serapis Tapınağı,Akropolis,Heroon,Athena Tapınağı,Dionysos Tapınağı, Kral Sarayları,Agora,Trajon Tapınağı, Zeus Sunağı gibi yapı ve bölgeleri bulunmaktadır.

Yapmadan ayrılmayın

*Konak Meydanı Saat Kulesini görün,
*Kordonboyunu gezin,
*Anafartalar Caddesi Kemeraltı Çarşısına gidin,
*Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semtini birleştiren Asansör Kulesine çıkın,
*Manzarasıyla büyüleneceğiniz Kadifekale'yi(Pagos Tepesi)ni görün,
*İnönü Evi'ni(Sarıhafız Mahallesi)
*Uşakzade Köşkü
*Sayaç Atölyesini
*Kızlarağası Alanını
*Agora antik yapıyı(Roma Dönemi) ziyaret etmeden İzmir'den ayrılmayın