Restore Edilmiş Mekanlar

Günümüzde pek çok eski yapı; restorasyon işleminden sonra bizleri o tarihlere götürüp,o döneme ait hissettirebilmektedir.Burada önemli olan restore yapılırken,yapının tarihi dokusuna dokunulmamasıdır.Daha çok restoran,cafe ve otel işletmeciliği için ya da müzeye-sergiye dönüştürülmek üzere restore işlemi uygulanmaktadır.

Ankara Altındağ-Kale çevresi,İstanbul'da ise şehrin tamamı eski tarihleri yansıttığı için bir çok restore edilmiş mekanlar bulunmaktadır.

Sizin için seçtiğimiz restoranlara göz atıp,zaman yolculuğunda keyfinizi sürün deriz.

İyi eğlenceler...

Zenger Paşa Konağı -Ankara

Tarihi 18.yüzyılın ortalarına kadar uzanan Zenger Paşa Konağı 1989 yılında Erdal Zenger tarafından restore edilerek restoran ve sanat galerisi olarak günümüzde hizmet vermektedir.Zenger Paşa Konağı bodrum katında tarihi fırın ve modern alt alt yapısıyla 200 m2 üzerine kurulmuş pırıl pırıl bir mutfağı zemin katta 120 kişilik açık hava terası tarihi oturma mekanları salonlar ve sanat galerisiyle Ankara'nın turistik bir değeri haline gelmiştir.Ankara Kalesi surları üstünde kurulu asırlara meydan okuyan Zenger Paşa Konağı'nın nezih salonlarında konuk olduğunuzda tarihin esintilerini üzerinizde hissedeceksiniz.

Adres:Doyran sok.No: 13 İçkale-Ulus/ANKARA
Tel:(0312)311 70 70
www.zengerpasa.com

Kınacızade Konağı 

Kıvırcık Usta-Ankara

800 ‘lü yılların sonunda yapılmış olan Konak, 2007 yılında Kıvırcık Usta tarafından orjinaline sadık kalarak restore edilmiştir. Kültür, sanat, antika eşya, restorant & café olarak faaliyet göstermektedir.Konağımız, tarih, kültür, sanat ve eskiye özlem duyanların buluşma mekanıdır.Mekanımızda tarih ve lezzeti siz değerli misafirlerimize sunmaktar gurur duyuyoruz. Sevdiğiniz lezzetlerden ve eğlenceden daha fazla keyif almak isterseniz sizi,tarihi atmosferde hizmet verdiğimiz tecrübeli kadromuz ve güler yüzümüzle konağımıza bekliyoruz.

Adres:Kale Kapısı Sokak No: 28 Ankara Kalesi Ulus / Ankara
Tel:90 312 324 57 14
www.kinacizadekonagi.com

Fener Köşkü

Haliç'in en güzel yerinde, Fener Rum Patrikhanesinin önünde, restore edilen tarihi bir Rum köşkünde her gün 10.00-04.00 saatleri arasinda hizmet veriyor. 
Turizm Bakanlığı İşletme Belgesi'ne sahip Fener Köşkü Restaurant 70 kişi, Fanaraki Bar 20 kişi kapasiteleri ile sıcak bir ortam sunuyor.

Adres:Abdülezel Paşa Cad. No.311 - Fener - 34250 / İstanbul
Tel:0212 621 90 25-26
http://fenerkosku.com

Antik bir keyif...

Nev-i Cafe - İstanbul

Adres:Abdulezelpaşa cad.Haraççıbaşı sok No:1  İBB Haliç Sosyal tesisleri karşısı
Tel:0212 531 86 02
www.nevicafe.com

Mabeyin-İstanbul

Mabeyin; tarihte Padişahların misafirlerini kabul ettiği, ziyafetlerin verildiği bir mekan olarak bilinmektedir. 3 ayrı binadan oluşan mekan, bahçesinde asırlık çam ve manolya ağaçları, restore edilen iç yapısı ile tarihten gelen geleneği ile karşınızda...

Adres:Eski Kısıklı Cad. No:129 Kısıklı / İstanbul
Tel:0216 422 55 80
www.mabeyin.com    

Kız Kulesi

Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu eşsiz yapı, İstanbul`un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan`dan Bizans İmparatorluğu’na,  Bizans`dan Osmanlıya, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir. 1995 yılında Hamoğlu Holding tarafından 49 yıllığına işletmesinin alınmasıyla Kızkulesi’nin restorasyon süreci başlar. Binlerce yıllık gizemli bir tarihe sahip bu özel mekan, kendine özgü kimliğine ve geleneksel mimarisine bağlı kalarak tamamlanan restorasyon çalışması sonrasında 2000 yılında kapılarını ziyarete açar.
Bugün gündüzleri cafe-restaurant, akşamları ise özel restaurant olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet veren Kızkulesi, düğün, toplantı, lansman, iş yemeği gibi pek çok özel davet ve organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır.

Adres: Kızkulesi Salacak Mevkii Üsküdar / İstanbul
Tel: 0 216 342 47 47 
www.kizkulesi.com.tr

Dafne Restoran-Ankara

Adını mitolojik nehir tanrısı Peneus'un güzeller güzeli kızı Daphne'den alan restoran; Harbiyeli ustaların özenle hazırladığı birbirinden leziz Antakya yemeklerini şölene dönüştürüyor. 3,5 dönüm arazi üzerine kurulu Dafne Restoran; 400 kişilik bahçesi, 200 kişilik tamamen kütüklerden yapılmış kolonsuz kütük salonu ve 80 kişilik tarihi Ankara Evi; Şömineli salonlarında; iş toplantıları, özel yemekler vve organizasyonlarınızda da sizlere hizmet sunuyor.

Adres:Güvenlik Cad.Karyağdı Sok.No: 20 A.Ayrancı  / ANKARA
Tel:0 312 440 25 20
www.dafne.com.tr    

Aure Pera-İstanbul 

Pera,Beyoğlu'nun Osmanlı İmparatorluğu Dönemindeki adı.Beyoğlu,İstanbul'un ilk iskan bölgesinin karşı tarafıda Haliç'in kuzeyinde yer alması nedeniyle, o dönemlerde Yunanca "öte,ötesi"anlamına gelen "Pera" adını alıyor.
Beyoğlu'nda sunduğu atmosferle diğerlerinden ayrılan,Beyoğlu'nunpozitif aurasının toplandığı mekan...

Adres:İstaikal Cad. Balo Sok. No:2 Beyoğlu İstanbul
Tel:0212 245 56 16
www.aurapera.com

Bab-ı Hayat-İstanbul

Bab-ı Hayat’ın tarihi yapısının öyküsü tam olarak bilinmese de ilk olarak Mısır Çarşısı, Yeni Camii’nin külliyesi olarak inşa edildiği ve seyislerin konakladığı yer olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.Bab-ı Hayat restoranın hayat bulması için çalışmalar,Ocak 2006'da mekanın restorasyonuyla başladı.Topkapı Sarayı ve İstanbul'da bulunan birçok tarihi yerde çalışan ekip tarafından gerçekleştirilern ve bir yıl süren,zahmetli bir restorasyon çalışmasından sonra,mekan eski İstanbul yarım adasının dokusunu yansıtan muhteşem bir butik restorana dönüştürüldü.

Adres:Mısır Çarşısı Sultan Hamam Girişi (Haseki Kapısı Girişinin Üstü) Yeni Cami Caddesi No. : 39 / 47 Eminönü - İSTANBUL
Tel:02125207878
www.babihayat.com