Bado Babadostu Cağ Kebap

CAĞ KEBABI                                               

Yatık döner olarak da bilinen, kuzu etinden yapılan bir çeşit kebap`tır. Kuzu etinin rahatsız eden kısımları yani sinirleri tek tek alınır. Ete yanlızca soğan, karabiber ve tuzla terbiyesi verilerek salamurası yapılmış olur.

 

Erzurum`a özgü olan Cağ Kebap`ı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. İlk kez gelen müşteriler, "cağ" ve "Tortum"un ne olduğunu merak ediyor. Erzurum"da "şiş"e, "cağ" deniliyor."yatık döner" olarak da adlandırılan Cağ kebabının öyküsünü şöyle.

 

"Odun ateşinde pişirilen etler, cağlara dizilerek kesilir. Cağ kebabının ilk ismi, ahbap kebabıdır. Erzurum"da dost sohbetlerinde yapılan ahbap kebabı, zamanla cağ kebabına dönüşmüş. Tortum, Erzurum"un bir ilçesidir. Cağ kebabının orijinal memleketi de Tortum"dur."

 

İlk bakışta "ağır" gibi duran cağ kebabı son yıllarda çok revaçta. bunun sebebi cağ kebabında kullanılan kuzu etinin kolesterol değerinin, tavuk etiyle aynı, yumurtadan daha düşük olması. "Duvarlarımıza da bu yöndeki bilimsel raporların sonuçlarını gösteren panoları astık. Cağ kebabının düşük kolesterollü olduğunu belgeleriyle ispatlıyoruz


Mekan Özellikleri

Yemek Çeşitleri
Cağ Kebabı
Et Yemekleri
Mekan Türü
Kebapçı
Restoran

Bado Babadostu Cağ Kebap İletişim ve Ulaşım Bilgileri

Restoran, Kebapçı, Çağ Kebabı
E 5 Küçükçekmece Beşyol Reyhan Cad. No 10 Küçükçekmece /İstanbul

Web Sitesi İçin tıklayınız Haritayı Görmek için tıklayınız

Bu mekanı sitemizden bulduğunuzu söylemeyi unutmayınız. Sürpiz indirimler alabilirsiniz.

Bado Babadostu Cağ Kebap Yorumları

Değerlendirme Puanı:
3.0 / 5