Mekan Özellikleri

Mutfak Çeşitleri
İtalyan
Konumu
Avm İçinde
Mekan Özellikleri
Otopark
Mekan Türü
Pizzacı
Restoran

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 10:00–22:00
Salı: 10:00–22:00
Çarşamba: 10:00–22:00
Perşembe: 10:00–22:00
Cuma: 10:00–22:00
Cumartesi: 10:00–22:00
Pazar: 10:00–22:00

Eataly İletişim ve Ulaşım Bilgileri

Restoran
Meydan, Levazım, Barbaros Bulv. No:1, 34340 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

Web Sitesi İçin tıklayınız Haritayı Görmek için tıklayınız

Bu mekanı sitemizden bulduğunuzu söylemeyi unutmayınız. Sürpiz indirimler alabilirsiniz.

Eataly Yorumları

Değerlendirme Puanı:
3.0 / 5
5.0

29/03/2018
Gerçekten çok yoğun bir işlerme yemekleri harika garsona ne önerirsiniz diye sordum bana fusilli diye bir makarma önerdi ve çok lezzetli idi çok kaliteli servis ve ilgi gösterdi teşekkür ediyorum özellikle ismini sordum cihat bey miş ilgi ve alakası için çok teşekkür ederim tavsiye ederim mekanı..

2.0

24/03/2018
Dışarıdan bakıldığında kaliteli ve orta-üst sınıf bir restoran olarak görünmesine rağmen, buna sadece fiyatları ve servis hızı uyuyor. Ne yemek lezzeti, ne servis kalitesi, ne çalışan ilgisi ve kalitesi. Afedersiniz ama 8(?) peynirli pizza (39tl) kaşarlı pideye (15tl?) mi benzer? Ki çok daha iyi kaşarlı pideler yemiştim. Kahve istersin, pardon kaşığı unutmuşum? Ben o kahveye kaşığıyla gelsin diye o kadar para ödüyorum? Çalışanları sanki günlük işe alıyorlar gibi, çoğu aşırı! derecede tecrübesiz ve suratsız. Bir su ile yemeğin gelme süresi nasıl eşit olabilir peki, sanki şişelemeyi de onlar yapıyor. Gitmenizi tavsiye etmiyorum, sadece manzarasında bir fotoğraf çekilip, check-in yapıp sosyal medyada hava atmak istemiyor iseniz. Bir kez daha gidip, belki kötü günlerine denk gelmişimdir diyip bir şans daha vermek, daha başarılı bir hizmet görmeyi ummak çok isterdim ama, o şansı bile haketmiyor. Yine de umarım ki bir şekilde yine gitmek zorunda kalır ve daha objektif bir şekilde yorum yapabilirim.

1.0

12/03/2018
Oğlumla birlikte Zorlu centeri keşif turumuzda bu lokantanın içinden geçtik. Müşteriler keyifli gibi görünüyorlardı personel her yabancı kökenli işletmede çalışan lokal personelin hafif burnu büyüklüğü ve kayıtsızlığı içindeydi. Benim tarzıma çok uyan bir restaurant konsepti olmadığını samimiyetle belirtmeliyim. Manzara ve ambiyans güzel olabilir ama fiyat dengesizliği ile karşılaştırılınca doğru karar vermek zor.

3.0

20/02/2018
Bugün uzun zamandır özlediğimiz pizzanızı, tatlıları mekanları vs.yemeye, gezmeye geldik. Mönüye baktık ve gördük ki her köylü kurnazı lokanta işletmecisinin uyguladığı taktik uygulanıp ucuz ve kötü şaraplar 100 TL.den başlamış ve fiyatlar artıp, uçarak devam etmiş sanki İtalya'da hiç mi hiç lezzzetli, hesaplı şarap yok! Madem mönüde hesaplı ve lezzetli şarap yok istedim ki kendi şarabımı marketten seçip yemeğimle birlikte orada içeyim. Servisi yapan arkadaş 50 TL.alıyoruz (cork charge) ve marketten satın alınan şarabın fiyatına göre de bu fiyat artarak gidiyor dedi, bende kendimi tutamayıp yapılan haksızlığa yuh! dedim, 10-11 Euro ediyor hem de Türk parası kazanılan bir ülkede dışarıdan hem de kendi marketinizden satın alınan şaraba böyle bir servis bedeli mi olur!? 1- Olmaz, olamaz, olmaması lazım, 50 TL. sizin marketinizden alınan bir şaraba uygulanan servis ücreti inanılmaz! Neyle yıkıyorsunuz bu kadehleri uzaydan gelen bir deterjanla mı, Fransa'dan, İtalya'dan gelen sommelier eşliğinde mi servis ediyorsunuz, bence her iki sorunun cevabı da HAYIR! Lütfen o rakamı mantıklı bir yere çekin ki (20 TL.) istediğimiz şarabı sizin marketinizden alıp istediğimiz gibi ve sayıda restaurantlarınızda oturup içebilelim, yemek sonrası tatlı ve proseccoyla devam edebilelim. Zaten bırakılan tip vs.ile o rakamlar 40 TL.lere gelir. 2- Bıçaklarınız pizzaları kesmiyor, en iyi marka bıçakları marketnizde satıp masaya kesmeyen bıçakları koymak trajikomik oluyor. 3- Mönüde 2 adet domuzlu pizza var ve sözüm ona birisi proscuitto crudo diğeri ise cotto ama sonra öğreniyoruz ki aslında mönüde yazım hatası var deniliyor ve tek çeşit proscuittonuz (cotto) var, NEDEN? Pizzaya, şarap yanına, şarküteri tabağına asıl yakışan bize göre crudo, İspanyollara göre de öyle, neden seçim hakkımız elimizden alınıyor ve her ikisi de mönüde yok!? 4- Pizza restaurantının hemen arkasında açılan et, hamburger, sosis mekanını da gelip deneyeceğiz ama orada da neden dünyanın en lezzetli ürünü olan domuz sosis ürünleri yok! Burası, tüm Eataly bir lezzet konsepti altında kurulmadı mı?

1.0

07/01/2018
Yaptığım meslek gereği 12 senedir 45 ülke 130 üzerinde şehirde bulundum, 3 yıldızlı otelde de konakladım 5 yılzdızda da, daha üstü palace vb. bir çok yerde, bunun yanında michelin stars restoranlardan tutun da en ünlüsüne en turistiğine kadar yemek yedim. Takdir edersiniz ki bu deneyim bir yorum ve kıyaslama için gayet yeterli olacaktır. Bu arada belirtmeliyim ki normal hayatımda gayet sakin ve şikayet eden biri asla değilim ancak bu akşam restoranınızda tam bir hayal kırıklığı yaşadığımız için yazma ve yorum yapma gereği duydum ve madde madde yazacağım. Alp dağı konseptli salon için; 1- restoranda karşılama, hoşgeldin ve yönlendirme yok yani oturacağınız yeri bulup oturuyorsunuz. 2- oturdunuz, en az 20dk bekliyorsunuz, hiçbir garson bırakın sizle göz göze gelmeyi çağirdığınızda dahi duymamazlıktan geliyor. 3- garson geldi, normal şartlarda her birimize (4 kişiyiz) menüyü vermesi gerekirken, beyefendi masanın ucuna bırakıp arkasını dönüp gidiyor. 4- sipariş vereceksiniz, mümkün değil yine göz göze gelmeye çalışıyorsunuz kimsenin umrunda değil ( bu arada restoran maksimum %50 dolulukta ve yeteri kadar garson servis elemanı var), en sonunda yine sesli iletişim bir kaç kere pardon bakar mısınızdan sonra biri teşrif ediyor. 6- siparişin gelme süresinde bir sıkıntı yok olması gerektiği hızda. 7- su sipariş edildi yemek ortasında, yarım saat boyunca yok ve bu süreçte en az 3 kez hatırlatıldı en sonunda kalktım bardan kendim aldım. 8- sonuç olarak; servis çok zayıf, servis elemanları mutsuz ve işini severek yapmıyor aksine negatif enerji veriyorlar. Hesabın %10 -15 i kadar bahşiş her zaman bırakırım üzgünüm ama hiç haketmediniz. 9- yan masamızda bir anne ve kızı da aynı şekilde fıtık oldu bekletilmekten. Umarım servis kalitenizi geliştirmenize yardımcı olur yazdıklarım.