PİRAYE "TAŞ PLAK MEYHANESİ"


Mekan Özellikleri

Eğlence
Bar
Meyhane
Yemek Çeşitleri
Et Yemekleri
Izgara
Mangal
Mekan Özellikleri
Wireless / Kablosuz İnternet
Mekan Türü
Balıkçı

Çalışma Saatleri

Pazartesi: 12:00–01:00
Salı: 12:00–01:00
Çarşamba: 12:00–01:00
Perşembe: 12:00–01:00
Cuma: 12:00–01:00
Cumartesi: 12:00–01:00
Pazar: 12:00–01:00

PİRAYE "TAŞ PLAK MEYHANESİ" İletişim ve Ulaşım Bilgileri

OSMANAĞA MAH. SERASKER CAD. RIZAPAŞA ÇIKMAZI SOK. NO:8/A, Osmanağa, 34000 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Web Sitesi İçin tıklayınız Haritayı Görmek için tıklayınız

Bu mekanı sitemizden bulduğunuzu söylemeyi unutmayınız. Sürpiz indirimler alabilirsiniz.

PİRAYE "TAŞ PLAK MEYHANESİ" Yorumları

Değerlendirme Puanı:
3.0 / 5
4.0

29/07/2018
Mekan gayet hoş, en önemlisi çalışanların iletişimi oldukça kibar, temiz ve titizler. Mezelerine diyecek yok! Gözünüz kapalı hepsinden alabilirsiniz. Çok lezzetli. Müzik konusunda emin değilim. Gerçekten taş plak kayıtları olabilirdi. Daha geç saatte kapanabilir.

3.0

01/07/2018
İşletmelerimiz ne yazık ki belli bir müşteri doygunluğuna ulaştıklarında çalışan kalitesini göz ardı ediyorlar; güleryüzlü garson ve maharetli aşçı eksikliğini hissediyorsunuz. Sokak arasında olması dolayısıyla yazın çok sıcak oluyor. Çıkmaz sokakta olduğu için esinti almıyor. Gerisi ortalama bir meyhane ve fiyatları çok ucuz değil.

1.0

19/06/2018
35lt rakı, salgam, kavun, 2 beyaz peynir, 6 tane meze ve iki Türk kahvesine 270tl ödediğimiz inanılmaz fahiş fiyatlı mekan. İlk defa gitmiştik, bir daha da asla gitmeyiz. Çok overrated bir yer ve bu kadar fahiş fiyata mezeleri de ahım şahım değil. Özellikle humus baya kötü.

5.0

24/04/2018
Şişhane’deki İKSV binası, 1920’li yıllarda mimar Georges Coulouthros tarafından inşa edilmiş. Art nouveau dış cephe süslemeleri, uzun pencereleri ve ahşap kepenkleriyle her daim etkileyiciliğini koruyan bu binanın en üst katındaki manzaranın X Restaurant’tan sonraki yeni sahibi ise Firuze oldu. Kanyon’daki Escale ve Karaköy’deki Colonie gibi ilgi gören mekanların kurucuları Gülin ve Yücel Özalp bu ferah meyhanenin de arkasındaki isimler. Hem bar hem de restoran olarak tasarlanmış bir yer Firuze. Kapasitesi 150 kişiye kadar çıkabiliyor. Binaya girişinizden itibaren size eşlik eden Türkiye’den çağdaş sanat eserleri mekanın içine de sızmış. Canan Dağdelen’in ‘NONPLACE dot’ isimli gümüş rengi dairelerden oluşan işi size, cam bir küpün içinde büyülü bir hareketin donduğu hissini verecek. Güngör Taner’in hediyesi olarak duvara asılmış Nuri Bilge Ceylan imzalı fotoğrafa ise lokmanızı çiğnerken dalıp gidebilirsiniz. Dekorasyon tercihlerindeki oryantalizme kaçmayan modern geleneksellik, kendini gerek yerdeki ince ve sade kilimlerle; gerekse bar mermerinin turkuaza çalan rengiyle belli ediyor. Kalabalık yapmayacak şekilde serpiştirilmiş saksı bitkileri, duvarlardaki yumuşak yüzeyli ve açık renkli ahşap kaplamalar sandalyelerin kadifesiyle uyum içinde. Tüm bu ayrıntılar, huzur veren beyaz rengin hakimiyeti altında. Öğle saatlerinde kulağınızı okşayan meyhane müzikleri hafta sonlarında yemek faslı sona erdiğinde yerini daha hareketli parçalara bırakıyor; masalar arasındaki boşluklar adeta birer dans pistine dönüşüyor. Müzik yükselmeden önce ise masalar arasındaki geniş alan sayesinde arkadaş grubunuzla rahat rahat sohbet etme imkanı da buluyorsunuz. Firuze’nin avantajı, geniş yelpazedeki bir misafir kitlesi için günün farklı saatlerinde iyi bir seçenek sunması. Salon’da konsere gelmiş gençlerin akşam yemeği yiyebileceği, işten çıkmış Pera çalışanlarının kafa dağıtabileceği, öğle yemeğini iş toplantısına denk getirenlerin rahat edeceği ve hafta sonlarında Beyoğlu’nun gece hayatına dalmadan önce arkadaş muhabbetine doymak isteyenlerin saatler geçirebileceği bir mekan burası. Küçük içli köfte kibbe ve balık kokorecinden bir tane daha sipariş etmek isteyebilirsiniz ama peynirli paşa ezmesi ve soğanlı Bombay pilaki için de midenizde yer bırakın. Türk Sanat Müziği ve Haliç manzarası kanınızı hızlandırınca “Bu dünyaya bir kere geliyoruz,” demeye başlarsanız formunuzu dert etmeyin ve fırından çıkmış tahinli helvanızın üstüne soğuk kaymaklı dondurmadan koymaya çekinmeyin.

5.0

21/04/2018
İstanbul'un güzel meyhanelerinden bir tanesidir. Lezzetli, kibar servis, fiyat performans oranı uygun olan sevdiğim bir işletmedir. Kimsenin kimseyi rahatsız etmediği, sohbetinizi edip müziğinizi dinlediğiniz, rakınızı yudumlayıp, lezzetli mezelerini ve diğer yiyeceklerini tattığınız şahane bir ortamdır. Tavsiye ederim 🎊🌼🎵🎂🌿🌾🌙🎶🍽️🍸🍻🍴🍷